Metabolik Cerrahi

İşlem Süresi

1-3 Saat

Yatış Süresi

3-4 Gün

İyileşme Süresi

3 Ay

Metabolik cerrahi nedir?

Yaygın kullanımıyla diyabet (Tip 2 diyabet) veya şeker hastalığı olarak bilinen hastalığın tedavisi için yapılan cerrahi uygulamalara metabolik cerrahi adı verilir. Aynı zamanda hipertansiyon, yüksek kolesterol ve obezite gibi hastalıklar da metabolik cerrahinin tedavi kapsamı içerisinde yer almaktadır. Metabolizmaya bağlı bu tip hastalıkların tedavi edilmemesi kişinin hem sağlığını hem de yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Başarı oranı oldukça yüksek olan metabolik cerrahi girişimleri tek bir yöntem ile sınırlandırılmamaktadır. Seçilecek ameliyatı etkileyen temel kriterler, hastanın mevcut rahatsızlığı ve bu rahatsızlığa bağlı olarak tercih edilecek tedavi yöntemine uygunluğudur.

Metabolik cerrahi kimler için uygulanır?

Metabolik cerrahi operasyonları ağırlıklı olarak Tip 2 diyabet hastalarına yöneliktir. Operasyonun yapılabilmesi için vücutta az düzeyde de olsa insülin üretimi gereklidir. Tip 1 diyabet hastalarının vücut yapılarında insülin üretimi mevcut olmadığı için operasyon uygulanamamaktadır. Tip 2 diyabet hastalarının yanı sıra obezite, yüksek kolesterol düzeyi, hipertansiyon gibi hastalıklarda da metabolik cerrahi girişimlerinden faydalanabilinmektedir.

Tip 2 diyabetin tedavisinde metabolik cerrahi kesin çözüm müdür?

Tip 2 diyabet hastalarının pek çoğu yaşamları boyunca insülin takviyesine, ilaç tedavisine, egzersize ve diyete gereksinim duymaktadır. Ancak bir çok hasta bu sürece uyum sağlamaması nedeniyle yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu gibi durumlarda metabolik cerrahi ile büyük oranda hastaların yaşam kalitesi iyileştirilebilmektedir. Ancak tedavinin başarısının kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır. Bazı hastalarda tedavi ile insülin takviyesini tamamen bırakmak mümkün olabilmekte bazı hastalarda ise ameliyatın ardından ilaçların dozlarının düşürülmesi olanaklı hale gelebilmektedir.

Metabolik cerrahi ameliyatı sonrası süreç nasıl ilerler?

Operasyon sonrası hastalar 2-3 gün boyunca yalnızca sıvı gıdalarla beslenmelidir. Genellikle 4-5 günlük süreç sonrası taburcu işlemi gerçekleştirilir. İlk bir aylık süreç sonunda hastalar normal yaşamlarına dönüş yapabilmektedir. Yine ortalama 2 yıllık süreçte düzenli doktor kontrolü gereklidir.

Sizi Arayalım

Online Başvuru

Lütfen formu doldurunuz. Detaylar için en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.

Tedavi Planınızı Alın

Alanında uzman ekibimiz, tüm rezervasyonlarınızı ayarlayacak ve sizi bilgilendirecek.

Fiyat Teklifinizi Alın

Tedavi, konaklama, tedavi sonrası bakım ve daha fazlası hakkında fiyat teklifi alın.

7/24 Destek

7/24 desteğimiz ile hastalarımızın iyileşme süreci boyunca tüm takip prosedürlerini sağlıyoruz.